IZMENE ZAKONA U SRBIJI I DALJE NE PREDVIĐAJU ISTOPOLNA PARTNERSTVA
FOTOGRAFIJA: ALTODAY.COM
Izmene Porodičnog zakona neće doneti promenu tretiranja bračne zajednice. Ministar Vulin: Kod Srba je način života - muž i žena. Istopolnima priznajemo samo pravo na zaštitu od nasilja u porodici.
Ustav Republike Srbije ne predviđa gej brak
Srbija ne planira da legalizuje gej brakove bez obzira na pritiske koji stižu iz Evrope i na pojedine odredbe Građanskog zakonika koje se bave pravima homoseksualaca. Pošto se brak prema najvišem pravom aktu Srbije definiše kao zajednica muškarca i žene, legalizovanje istopolnih zajednica bi značilo praktično i izmenu Ustava. To se u ovom trenutku, gotovo je sigurno, neće desiti.
Kada su u pitanju porodične vrednosti, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja ima jasan stav, kaže ministar Aleksandar Vulin. To će biti potvrđeno i izmenama Porodičnog zakona na kojem uveliko radi Radna grupa.
- Nikakvih promena neće biti što se tiče ovog ministarstva kada su u pitanju istopolne zajednice - kaže Vulin. - Ova zemlja ima Ustav kojim je regulisano ko čini porodicu, ova zemlja ima svoje zakone, a oni se donose samo da bi se moral jednog društva pretočio u normu. Ono što narodu odgovara, što je njegov način života, a kod Srba je ovo način života zajednica muškarca i žene. Ne mislimo da je mnogo pametno da kada imamo višegodišnju borbu protiv bele kuge favorizujemo istopolne zajednice. Isto važi i za usvojenje.
FOTOGRAFIJA: QUANADO.COM
Ni Porodični zakon ne predviđa istopolnu zajednicu
Prema važećem Porodičnom zakonu, brak i vanbračna zajednica rezervisani su samo za osobe različitog pola, a istopolnim partnerima on priznaje samo pravo na zaštitu od nasilja u porodici, a ne i druga prava koja uživaju osobe u vanbračnoj zajednici.
Za Borisa Milićevića, člana Glavnog odbora SPS i jedinog gej političara u Srbiji, svako, pa i ovo, zakonsko rešenje može da prođe samo uz podršku poslanika. A ako neko ima 126 poslanika, to nije nikakav problem. Međutim, svaki političar koji želi dug politički život za sebe na ovim prostorima, ne bi trebalo to da radi.
- Jedno je organizacija gej parade, a drugo je legalizacija istopolnih brakova - kaže Milićević. - Srbija još nije spremna za takve zajednice i neće biti dok većina ne prihvati prvo postojanje LGBT populacije. Pre mesec dana ovi brakovi legalizovani su u celoj Americi, ali tek pošto su ankete pokazale da je 56 odsto stanovnika za to. Tako treba da bude i ovde.
Suština priznavanja gej brakova je, smatra on, u mogućnosti da ovi parovi reše svoja imovinska prava kako posle smrti partnera ne bi ostali bez igde ičega. Dešava se da ovakvi parovi decenijama žive zajedno i da posle smrti jednog od njih dođe rodbina i razgrabi celokupnu imovinu.
FOTOGRAFIJA: ALGBTICAL.ORG
Prednacrt Građanskog zakonika, koji je označen kao glavni „krivac“ za legalizovanje gej brakova u Srbiji, od 26. juna je na javnoj raspravi. Čak 380 njegovih članova odnosi se na porodicu, od kojih mnogi i na prava homoseksualaca - međutim, tek posle okončanja javne rasprave komisija za izradu zakonika će se izjasniti o ovom pitanju, što se može očekivati tek za otprilike godinu dana. Ako stručna i šira javnost zauzmu stav da je moguće legalizovati istopolne zajednice, to će se onda urediti posebnim zakonom.
Životno partnerstvo
Tačno pre godinu dana Hrvatska je dobila Zakon o životnom partnerstvu osoba istog pola, prema kojem homoseksualni parovi uživaju ista prava kao i bračni partneri, osim prava na usvajanje dece. Posle usvajanja Zakona, u Hrvatskoj su brak, vanbračna zajednica, životno partnerstvo i neformalno životno partnerstvo zakonski priznati kao zajednice koje predstavljaju porodični život. Propisi nalažu da istopolni parovi mogu da sklapaju životno partnerstvo na javan i svečan način, pred matičarem, čime Hrvatska i na simboličan način obe porodične zajednice, brak i životno partnerstvo, počinje da tretira jednako.
POVEZANI ČLANCI
OSTALI ČLANCI
INSPIRACIJA
Ples i antikvitetiAntika kao inspiracija u renesansi plesa: klasična povezanost i talijanski ples iz petnaestog stoljeća.
DRUŠTVO
Provode više vremena sa svojom djecomIstopolni parovi provode puno više vremena sa svojom djecom u odnosu na heteroseksualne, utvrdilo je veliko istraživanje Univerziteta iz Teksasa koje se bavi predrasudama protiv LGBT porodice.
DRUŠTVO
Prvo muslimansko gay vjenčanjeU Velikoj Britaniji je sklopljen prvi istospolni brak među pripadnicima muslimanske vjere, javljaju svjetski mediji.
STARIJI ČLANCI
NAJNOVIJA AŽURIRANJA FORUMA
sicer, četvrtak, 14.4.2016 / 12:26
marc, četvrtak, 7.4.2016 / 19:21
andjjkk, četvrtak, 7.4.2016 / 9:18
andjjkk, četvrtak, 7.4.2016 / 9:15
marc, sreda, 23.3.2016 / 13:57
petstopet, sreda, 23.3.2016 / 13:32
Heisenberg, sreda, 23.3.2016 / 9:53
Heisenberg, sreda, 23.3.2016 / 9:45
Heisenberg, ponedeljak, 21.3.2016 / 18:06
Heisenberg, ponedeljak, 21.3.2016 / 18:05
NOVI ČLANCI
POPULARNI ČLANCI